Na czym polega terapia indywidualna ?

Czym jest terapia indywidualna?

Terapia indywidualna to pełne wzajemnego szacunku spotkanie Klienta (tak nazywamy Cię w Gestalt) oraz terapeuty. Ten ostatni jest Twoim towarzyszem i przewodnikiem. Niczego Ci nie nakazuje, nie ocenia, nie doradza. Słucha i zadaje pytania. Stawia tezy. Próbuje wydobyć od Ciebie informacje, pyta, co czujesz i jak się z tym czujesz. Teraz, kiedy mówisz.

Twoje odczucia!

Szczególnie ważne są właśnie Twoje uczucia oraz to, żebyś jak najwięcej o nich mówił. W ten sposób, niejako po nitce do kłębka dochodzimy z czasem coraz głębiej. W terapii nazywa się to wglądem, a z mojego doświadczenia wynika, że to, co zobaczyłeś, zostanie z Tobą. Raz doświadczony wgląd uruchamia procesy, które trudno Ci będzie zatrzymać. Czasem doświadczysz niemal fizycznego bólu, czasem euforii. Na Twój stan psychiczny będzie również reagować Twoje ciało, którego Twój terapeuta również słucha – nie mniej uważnie od tego, co mówisz.

Powoli, do celu

Pamiętaj jednak, że psychoterapia nie jest wyścigiem. Aby gruntownie posprzątać każdy zakamarek wielkiego domu, zetrzeć kurze z ram starych obrazów i wymieść brudy spod dywanu, potrzeba czasu. A ponieważ jest to męczące – również odpoczynku pomiędzy sesjami.

Terapeuta – doradca czy przewodnik?

Terapia indywidualna nie przyniesie Ci odpowiedzi, co zrobić w konkretnej sytuacji. Terapeuta to nie doradca. W pewnym momencie sam wpadniesz na to co chcesz i potrzebujesz zrobić. Wówczas moja praca się kończy.

Dodatkowe informacje:

W razie gdybyś miał jakiekolwiek pytania dotyczące terapii indywidualnej oraz sposobu mojej pracy w jej trakcie, zapraszam Cię do kontaktu. Wyślij wiadomość na info@poradniagestalt.pl.

Zachęcam Cię również do przeczytania bardzo ciekawego wpisu na temat psychoterapii oraz jej nurtów na blogu Michała Pasterskiego. Kilka interesujących według mnie artykułów znajdziesz również tutaj.

I na koniec: pamiętaj – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze sprawdzaj, w którym nurcie i z którym terapeutą pracuje Ci się najlepiej. Nie przywiązuj się do żadnego, jeśli masz wątpliwości co do jego kompetencji. Na początku możesz przecież odwiedzić kilku i sprawdzić, w którym z gabinetów czujesz się najlepiej!

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Psychoterapia indywidualna Wrocław - podpis